kwiaty na pogrzeb

Pogrzeb to uroczystość smutna i doniosła. Cała oprawa wskazuje na szacunek do zmarłego. Dlatego też każdy element związany z uroczystościami pogrzebowymi powinien być dostosowany do ich charakteru – dotyczy to również kwiatów. Podpowiadamy jakie kwiaty na pogrzeb będą najodpowiedniejsze.

Żywe czy sztuczne

Kwiaty żywe prezentują się bardzo ładnie i dlatego są chętniej wybierane niż sztuczne. Zanim jednak kupimy kwiaty warto postawić sobie pytanie, które z nich najlepiej się sprawdzą. Żywe kwiaty doskonale sprawdzają się, kiedy na dworze jest temperatura dodatnia. Mogą  wówczas leżeć na grobie i zdobić go kilka a nawet kilkanaście dni. Jednakże w mroźne zimowe miesiące już po kilku godzinach kwiaty żywe tracą swój pierwotny wygląd. Dlatego w przypadku zimnych pór roku lepiej sprawdzą się wieńce i bukiety sztuczne. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zimową porą nie zawsze można postawić nagrobek i bywa, że grób stoi pusty nawet przez kilka miesięcy. W takim wypadku wieniec ze sztucznych kwiatów świetnie się sprawdza ozdabiając go.

Jaki kolor kwiatów?

Zasadniczo na pogrzeb wybiera się kwiaty w stonowanych kolorach. Najczęściej można spotkać wieńce białe, ciemnoczerwone a niekiedy również czarne.

Gatunki kwiatów

Na ceremonię pogrzebową najlepiej nadają się róże, kalie oraz gerbery, ponieważ długo utrzymują świeżość, nawet w niesprzyjających warunkach. Zupełnie nie nadają się na taką uroczystość kwiaty delikatne jak np. konwalie czy frezje, które już po kilku godzinach tracą swój piękny wygląd.

Dodatki do wiązanek i bukietów

Najczęściej kwiaty uzupełniane są dodatkowymi ozdobami takimi jak np. wstęgi. Także ten element wieńców czy bukietów powinien mieć uroczysty charakter. Wstążki wykorzystywane do ozdoby kwiatowych kompozycji pogrzebowych powinny być w stonowanych kolorach, najczęściej czarnym lub białym, mogą być ozdobione dodatkowym napisem lub symbolem nawiązującym do ceremonii.