funeral planning

W Polsce temat śmierci i pochówku jest nadal tematem tabu. Choć każdy z nas co najmniej raz w życiu był na pogrzebie bliskiej osoby albo współuczestniczył w organizacji pochówku, to bardzo trudno jest nam o tym rozmawiać. Nie zmienia to jednak faktu, że śmierć dosięgnie każdego z nas. Coraz większa grupa Polaków nie tylko jest świadoma tego, że umrze, ale również zdaje sobie sprawę z faktu, iż śmierć bardzo silnie obciąża najbliższych. Aby zmniejszyć uciążliwość tego faktu niektórzy jeszcze za życia próbują zorganizować swój pogrzeb. Najprostszą formą okazuje się skorzystanie z usługi – Funeral planningu (planowania pogrzebu).

Funeral planning – co to takiego?

Funeral planning to usługa, która przyszła do Polski zza naszej zachodniej granicy. Firmy, które sią nią zajmują przyjmują zlecenia na organizację pogrzebu od osób, które chcą odciążyć swoich bliskich. W ofercie firm planujących pogrzeby są nie tylko opcje pochówku, ale za ich pośrednictwem można również przekazać pośmiertnie swoją wolę osobom bliskim. Wśród często powierzanych przedstawicielom takich firm obowiązków jest m.in. poinformowanie rodziny o zgodzie na pośmiertne przekazanie organów do celów transplantologicznych, albo oddanie ciała na cele naukowe. Ponadto Funeral planning obejmuje również takie usługi jak zorganizowanie miejsca na cmentarzu, przygotowanie wybranego przez klienta nagrobka, wypisanie wybranej sentencji na tablicy nagrobnej czy klepsydrze, a także organizację stypy. Niekiedy w skład usługi wchodzi również wsparcie psychologiczne dla najbliższej rodziny.

Funeral Planning – bezpieczeństwo finansowe

Kolejnym, bardzo ważnym elementem jaki zapewnia firma jest bezpieczeństwo finansowe, które osoba planująca swój pochówek gwarantuje bliskim. Wszelkie wydatki związane z przyszłym pochówkiem są pokrywane jeszcze na etapie planowania, a tym samym rodzina nie musi martwić się o pokrycie kosztów pochówku bliskiego. Wprawdzie niewiele mówi się o kosztach pochówku, jednak warto zauważyć, że nie są one małe. Rodzina otrzymuje zasiłek pogrzebowy, ale zazwyczaj nie wystarcza on na wszystkie konieczne wydatki. Dlatego wcześniejsze zaplanowanie swojego pogrzebu i opłacenie większości należności sprawia, że bliscy są wolni nie tylko od organizacji pogrzebu ale również od konieczności szybkiego pozyskania pieniędzy na pochówek.

Funeral Planning – dla ekscentryków i samotnych

Funeral planning to również usługa, która zadowoli ekscentryków oraz osoby samotne. Przede wszystkim pozwala na dowolną organizację swojego pochówku. Ponieważ sposób chowania zwłok jest zlecany przez jeszcze żywego człowieka, który jest w pełni władz umysłowych, nikt nie może podważyć jego decyzji. Niezależne więc od tego czy jego życzeniem będzie np. pochówek tradycyjny czy kremacja, trumna prosta czy złocona, jaki tekst wybierze na płytę nagrobną czy klepsydrę – ma pewność, że jego życzenie zostanie spełnione. Funeral planning to także zapewnienie godnego pochówku osobom samotnym lub mieszkającym z dala od rodziny. Dzięki zaplanowaniu swojego pochówku mogą oni liczyć na to, że pogrzeb będzie odpowiednio zorganizowany, nawet jeśli rodzina pojawi się dopiero po kilku dniach.

Funeral planning to dziś jeszcze rzadka usługa i skierowana tylko do niewielkiej grupy klientów, których stać na zaplanowanie swojego pogrzebu. Jednakże, jak wynika z obserwacji innych podobnych branż, z biegiem czasu zwiększy się nie tylko ilość firm świadczących takie usługi, ale również klientów.