ile trwa żałoba

Śmierć bliskiej osoby bardzo silnie dotyka wszystkich wokół. Najczęściej informacja o odejściu najbliższych powoduje w pierwszym odruchu szok i niedowierzanie. Z upływem czasu pojawia się zaprzeczenie, gniew, smutek a w końcu pogodzenie się z brakiem bliskiego.

Częstym pytaniem, które pojawia się po śmieci bliskich osób jest to o czas trwania żałoby. W tym miejscu należy bardzo wyraźnie rozgraniczyć żałobę odczuwaną przez bliskich zmarłego od tej oficjalnej. W przypadku odczuć osoby bliskiej bardzo trudno jest dokładnie określić okres żałoby. Niektórzy godzą się odejściem bliskich szybko i już po kilku tygodniach funkcjonują zupełnie normalnie. Natomiast są osoby, które nie dają sobie rady ze stratą i wpadają w marazm lub depresję trwającą lata.

Warto pamiętać, że radzenie sobie z trudnymi emocjami, w tym również z żałobą, nie jest wyznacznikiem uczuć jakimi osoba w żałobie darzyła zmarłego. Fakt przeżywania żałoby uzależniony jest od wielu czynników dlatego osoby trzecie nie powinny oceniać jak funkcjonuje żałobnik i wyciągać z tego wniosków o tym jak przeżywa śmierć bliskiej osoby.

Osobnym zagadnieniem jest okres przeżywania żałoby oficjalnej. W polskiej kulturze funkcjonuje tradycja ubierania się w czerń, lub ciemne kolory w okresie żałoby po zmarłym. Z upływem czasu kolor czarny jest zamieniany na jaśniejsze barwy np. brązy i szarości. Jeszcze kilkanaście lat temu  żałobnicy nosili również czarne, aksamitne kokardki przypięte do  ubrania jako symbol żałoby po bliskiej osobie, dziś noszone są one bardzo rzadko.

Czas trwania tradycyjnej żałoby jest ściśle określony. Zwyczajowo żałoba po śmierci męża trwa rok i 6 tygodni, po śmierci rodziców 6 miesięcy żałoba ścisła i 6 miesięcy żałoba w stroju szarym. Po śmierci rodzeństwa i dziadków żałoba powinna być noszona przez 6 miesięcy, natomiast po śmierci dalszych krewnych 3 miesiące.