jak wybrać dom pogrzebowy

Większość z nas nie interesuje się tematyką usług pogrzebowych na co dzień. Kiedy ktoś z najbliższych umiera i trzeba zająć się pogrzebem, wówczas okazuje się, że nie mamy pojęcia jak zabrać się za organizację pochówku. Dziś podpowiadamy jak wybrać dom pogrzebowy.

Zapytaj znajomych o opinię

Pierwsze dni po śmierci bliskiej osoby są bardzo trudne i mało kto jest wtedy w stanie na chłodno podchodzić do poszukiwania najlepszych rozwiązań związanych z pogrzebem. Dlatego jednym z pierwszych źródeł informacji dotyczących organizacji pochówku są zazwyczaj krewni i znajomi, którzy niedawno sami zajmowali się tym tematem. Mogą m.in. wskazać dom pogrzebowy, który ich zdaniem, świadczy usługi na najwyższym poziomie. Choć każdy ma własną opinię na temat świadczonych usług, zawsze można wyciągnąć z nich wnioski dla siebie.

Wybierz firmę pogrzebową z najbliższej okolicy

W przypadku zakładów pogrzebowych nie istnieje rejonizacja. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pogrzeb obsługiwał zakład z miejscowości na drugim końcu Polski. Niemniej jednak o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy znajdującej się w pobliżu miejsca planowanego pochówku.

Transport ciała

Śmierć może nas zaskoczyć w różnych miejscach, nie zawsze w domu. Jeśli zdarzy się, że zgon nastąpił w dużej odległości od planowanego miejsca pochówku konieczne będzie przywiezienie ciała zmarłego do miejsca, gdzie odbędzie się pogrzeb. Podczas wyboru zakładu pogrzebowego warto dowiedzieć się czy firma organizuje transport zwłok oraz ile taka usługa kosztuje.

Organizacja stypy

Pogrzeb zazwyczaj kończy się stypą – posiłkiem organizowanym dla bliskich zmarłego. Wspólny obiad czy podwieczorek jest ważny z kilku powodów. Przede wszystkim na pogrzeb przyjeżdżają bliscy zmarłego z daleka i dobrze jest ich poczęstować posiłkiem. Po wtóre wspólny posiłek to czas, kiedy wszyscy mogą powspominać zmarłego i jego życie. Zazwyczaj organizacją stypy zajmują się bliscy samodzielnie, są jednak zakłady pogrzebowe, które mają w ofercie przygotowanie tego wydarzenia.

Sprawdź ofertę cenową

Ponieważ większość zakładów pogrzebowych ma podobną ofertę, warto dokładniej sprawdzić jak wygląda ich cennik. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać ceny za poszczególne usługi znacznie różnią się od siebie, w przypadku konkretnych firm, nawet tych, których siedziba znajduje się na tej samej ulicy. Wysoka cena nie zawsze jest gwarancją wysokiej jakości usług, dlatego tak ważne jest porównanie oferty, cen i opinii.

Rozliczenie

Na koniec warto zorientować się jak wygląda rozliczenie organizacji pochówku. Niektóre domy pogrzebowe biorą upoważnienia od bliskich zmarłego i same występują z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy. Następnie kwotę otrzymaną z ZUS przeznaczają na opłatę rachunku za pogrzeb. Jeśli nie jest ona w pełni wykorzystana oddają klientom pozostałe pieniądze. Jeśli gotówki zabrakło wystawiają dodatkowy rachunek. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób postępuje tylko część firm. Większość wystawia fakturę i wymaga jej opłacenia w określonym terminie. Dlatego warto dokładnie dopytać jak będzie wyglądało rozliczenie w firmie, z której usług chcemy skorzystać.