czyszczenie nagrobków

Utrzymanie nagrobka w dobrym stanie wymaga okresowego mycia i czyszczenia go. Do tych czynności najczęściej wykorzystywane są miękkie szmatki, woda oraz delikatne detergenty, które ułatwiają pozbycie się zabrudzeń. W internecie można jednak znaleźć sporo informacji o środkach, które czyszczą nagrobki, a po ich zastosowaniu na płytach pozostają brzydkie odbarwienia i plamy. Zobacz, z czym lepiej uważać, podczas czyszczenia nagrobka.

  1. Ostre narzędzia – bywa, że wosk wypłynie z pękniętego znicza i najlepszym rozwiązaniem na jego usunięcie jest zdrapanie go ostrym narzędziem. Pamiętaj, aby tego nie robić. Szczotka druciana, nożyk czy pumeks stosowany do oczyszczenia nagrobka może pozostawić brzydkie rysy, które z czasem ciemnieją i stają się coraz bardziej widoczne.
  2. Ocet – często w poradnikach dotyczących czyszczenia płyt nagrobnych można przeczytać, że do mycia pomników doskonale nadaje się woda z octem. Jeśli korzystasz z takiego płynu do mycia sporadycznie, rzeczywiście nic nie stanie się płycie nagrobnej. Jeśli jednak woda z octem jest stosowana często lub w dużym stężeniu wówczas pomnik może stracić swój połysk.
  3. Zmywacz do paznokci, benzyna ekstrakcyjna, chlorek metylenu oraz terpentyna. To środki, które niekiedy używane są do czyszczenia niewielkich elementów nagrobków z plam. Lepiej jednak z nich zrezygnować, ponieważ niszczą warstwę ochronną kamienia.
  4. Oleje silikonowe dodawane do płynów do mycia szyb, mogą powodować powstawanie niebieskich smug, które bardzo trudno usunąć z nagrobka. Najlepiej nie używać tego typu środków do czyszczenia płyt nagrobnych.
  5. Do czyszczenia kamiennych nagrobków nie należy również używać środków do prania, do szorowania, piasku, wybielaczy, soli, środków do czyszczenia toalet oraz armatury i WC, organicznych rozpuszczalników ani rozcieńczalników. Wszystkie one mogą poważnie naruszyć powłokę kamienną.

Do mycia kamiennych nagrobków najlepiej wykorzystać letnią wodę. Można do niej dodać szare mydło, aczkolwiek z tym środkiem należy również uważać. Do pielęgnacji nagrobków najlepiej wybierać środki do pielęgnacji powierzchni kamiennych dostępne w drogeriach oraz sklepach i niektórych zakładach kamieniarskich.