kamienie na nagrobki

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat na cmentarzach prym wiodły nagrobki z lastriko. Niestety mają one sporo wad, a jedną z największych jest brak trwałości. Dziś coraz częściej wybieramy nagrobki wykonane z kamieni zarówno polskich jak i zagranicznych.

Polski kamień

Wśród najpopularniejszych kamieni wybieranych na nagrobki jest polski granit. Nagrobki wykonane z tego kamienia mają bardzo zróżnicowaną cenę. Ma na nią wpływ rodzaj kamienia – głównie kolor – im ciemniejszy tym droższy. Ponadto ważna jest również wielkość nagrobka oraz jego kształt. Nagrobki proste są znacznie tańsze aniżeli przyozdabiane płaskorzeźbami.

Kamień chiński

W zakładach kamieniarskich można nabyć również nagrobki wykonane z kamienia pochodzącego z Chin. Jest to granit, który prezentuje się równie ładnie jak nasz, polski. Jego zaletą jest dużo niższa cena, ale nie jest on pozbawiony wad. Zgodnie ze zdaniem kamieniarzy, chiński kamień jest mniej odporny na czynniki atmosferyczne panujące w naszym kraju, niż jego polski odpowiednik. Z obserwacji wynika, że chiński kamień znacznie częściej i szybciej ulega przebarwieniom, co może oznaczać większą zawartość żelaza. Są jednak i takie nagrobki z chińskiego kamienia, które pomimo upływu lat prezentują się wspaniale.

Kamień ze Szwecji lub Indii

Kamienie sprowadzane ze Szwecji oraz Indii są jednymi z droższych dostępnych obecnie w Polsce. Ich cechą charakterystyczną jest trwałość i piękny kolor. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się ciemne granity pochodzące ze Szwecji.

W większości zakładów kamieniarskich można zamówić nagrobki ze wszystkich powyższych kamieni. Są dostępne niemal bez ograniczeń ilościowych, aczkolwiek należy się liczyć z wysoką ceną, zwłaszcza kamieni szwedzkich i indyjskich.