opieka nad grobami

W ostatnim czasie na rynku usług pojawiła się  możliwość zlecenia opieki nad grobem specjalistycznej firmie. Opiekę nad grobami mają w swojej ofercie niektóre zakłady pogrzebowe, ale są również samodzielne przedsiębiorstwa zajmujące się wyłącznie tą działalnością. Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z usługi opieki nad grobami bliskich najpierw dowiedz się czego możesz się spodziewać podpisując umowę z usługodawcą.

Porządkowanie grobów po pogrzebie

Podstawową usługą w ofercie firm zajmujących się opieką nad grobami jest ich porządkowanie. Pierwszą usługa jaką można zamówić jest sprzątanie grobu po pogrzebie. Usługa ta obejmuje usunięcie uschniętych i zwiędłych kwiatów, wyrzucenie wypalonych zniczy, ułożenie pozostałych kwiatów na grobie.

Sprzątanie grobów i ich otoczenia

Kolejną usługą jest czyszczenie, pastowanie i polerowanie pomników oraz uprzątnięcie ich najbliższego otoczenia. Prace związane z uprzątnięciem grobu są ściśle związane z porami roku. Zimą w skład usługi wchodzi odśnieżanie nagrobka oraz jego najbliższego otoczenia, jesienią usuwanie opadłych liści, natomiast wiosną i latem dbanie o zieleń znajdującą się w pobliżu.

Prace techniczne

Można również skorzystać z prac technicznych, które są konieczne do wykonania. Do najpopularniejszych usług należy montaż i naprawa ławek, konserwacja tabliczek nagrobnych oraz odnawianie liter na tabliczkach i pomnikach.

Wiązanki i znicze

Wśród usług chętnie zamawianych jest także usługa umieszczania na grobach wiązanek i zniczy. Usługa ta może być świadczona okazjonalnie np. w święta, rocznice itp. lub cyklicznie np. raz w tygodniu.

Zestawy usług

Warto również wspomnieć o możliwości skorzystania z zestawu usług stworzonych na specjalne życzenie. Przykładem może być połączenie np. sprzątania nagrobków, pomalowanie liter na tabliczce i ułożenie kwiatów z okazji rocznicy śmierci.