kremacja

Obecnie w Polsce dominuje tradycyjny pochówek zmarłych, aczkolwiek coraz częściej spotkać się można również z kremacją. W związku z tym pojawiają się pytania związane z kremacją. Dziś odpowiadamy na najczęściej zadawane.

Co jest droższe kremacja czy pogrzeb tradycyjny?

Zgodnie z obliczeniami specjalistów kremacja jest zazwyczaj tańszą opcją pochówku. Niektóre koszty pokrywają się z tymi, które należy ponieść podczas organizacji tradycyjnego pogrzebu, a te, które się nie pokrywają są zazwyczaj niższe. Zarówno w jednym jak i w drugim wypadku najbliżsi zmarłego muszą opłacić wszystkie czynności związane z przygotowaniem zmarłego do pochówku oraz przechowanie zwłok w kostnicy. Podobnie jest zakupem trumny – należy za nią zapłacić zarówno w tradycyjnym pochówku jak i w przypadku kremacji. Warto jednak wiedzieć, że trumny do kremacji są znacznie tańsze, ponieważ wykonane są z tańszego drewna (a niekiedy z innych materiałów np. kartonu lub wikliny), nie są lakierowane, nie mają też dodatkowych elementów ozdobnych. Kolejnym kosztem w przypadku kremacji, którego nie ma przy pogrzebach tradycyjnych, jest sam proces spopielenia zwłok oraz zakup urny. Niezależnie od rodzaju pochówku zawsze konieczna jest opłata za miejsce na cmentarzu. W większości wypadków kwatery przeznaczone do chowania urn są znacznie tańsze niż te przeznaczone na tradycyjne pochówki. Warto jeszcze wspomnieć, że koszt samych uroczystości pogrzebowych jest zazwyczaj bardzo podobny niezależnie od tego czy pochówek jest tradycyjny czy chowana jest urna z prochami.

Jak przygotowuje się ciało do pochówku?

Zarówno w przypadku pogrzebu tradycyjnego jak i kremacji ciało zmarłego jest przygotowywane tak samo. Pracownicy zakładu pogrzebowego wykonują wszelkie czynności higieniczne a także ubierają i malują ciało, które następnie zostaje ułożone w trumnie.

Czy można dowolnie wybrać rodzaj pochówku?

Tak, to organizator pogrzebu decyduje o rodzaju pochówku.

Czy koniecznie trzeba chować urnę na cmentarzu?

O tym, że trumnę ze zwłokami należy pochować na cmentarzu wie każdy i nikt się temu nie sprzeciwia. Nieco inaczej jest w przypadku urn z prochami. Wiele osób jest przekonanych, że tak jak w filmach amerykańskich prochy najbliższego można rozsypać w jego ulubionym miejscu Zgodnie z Polskim prawem takiej możliwości nie ma. Urna z prochami musi być pochowana w miejscu do tego wyznaczonym – na cmentarzu.