promesja

 

W Polsce nadal królują tradycyjne pochówki. Najczęściej zmarli grzebani są w trumnach, podobnie jak przez ostatnie stulecia. Z roku na rok rośnie także liczba kremacji. Urny z prochami są bardziej ekonomiczne, ponieważ zajmują znacznie mniej miejsca aniżeli trumna. Warto jednak wiedzieć, że kilka miesięcy temu pojawiła się informacja o nowej formie pochówku jaką jest – promesja.

Promesja to nowa metoda polegająca na granulowaniu ciała, wynaleziona przez szwedkę Susanne WiighMäsak. Polega ona na zmrożeniu zwłok do temperatury minus 18 stopni. Zmrożone ciało wkładane jest do ciekłego azotu o temperaturze minus 196 stopni. Ciało tak schłodzone staje się kruche, co pozwala na pokruszenie go w granulki. W ten sposób powstaje ok. 20-30 kg pyłu. Zgodnie z propozycją szwedki pozostały po człowieku pył można włożyć do ekologicznej trumny wykonanej np. ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Taka trumna rozkłada się w ziemi około roku.

Jak wynika z badań promesja jest bardziej ekologiczną metodą pochówku aniżeli dotychczas dostępna kremacja. W Polsce zainteresowanie nią jest minimalne. Jednak bardzo możliwe, że już niedługo promesja znajdzie się w ofercie domów pogrzebowych zaraz obok pochówków tradycyjnych i kremacji.