przygotowanie do pogrzebu

Śmierć bliskiego bardzo różnie wpływa na poszczególnych członków rodziny. Niektóre osoby stają się zupełnie bezradne i nie wiedzą jak sobie poradzić ze swoją stratą i z wszystkim, co wiąże się z pochówkiem bliskiego. Inni wręcz odwrotnie – chcą zagłuszyć swój ból przez działanie. Niezależnie jednak od tego jak ze smutkiem i żałobą radzą sobie najbliżsi zawsze bardzo ważne jest wsparcie i pomoc sąsiadów.

Pomoc w organizacji pogrzebu

Jeśli wśród bliskich osoby zmarłej brakuje dobrego organizatora, to sąsiedzka pomoc w zakresie załatwienia wszelkich formalności związanych z organizacją pogrzebu i stypy jest niezbędna. Często osoby, które przeżywają żałobę po stracie bliskich załamują się i wówczas bez wsparcia organizacyjnego z zewnątrz nie obędzie się.

Przekazywanie informacji o śmierci i terminie pogrzebu

W małych miejscowościach jedną z najlepszych dróg informowania o śmierci jest przekazywanie jej z ust do ust. Powiadamianie o śmierci i dacie pogrzebu jest również formą sąsiedzkiej pomocy bliskim osoby zmarłej.

Czuwania modlitewne

W Polsce większość pogrzebów odbywa się w tradycji katolickiej. W przypadku, gdy zmarły był innego wyznania wówczas pochówek odbywa się w tradycji związanej z jego wiarą. Tylko nieliczne pochówki odbywające się w naszym kraju są laickie. Pogrzebom wyznaniowym towarzyszą zazwyczaj czuwania modlitewne odbywające się przy zmarłym w domu, kościele lub kaplicy. Bardzo dużym wsparciem dla rodziny zmarłego jest organizacja i przede wszystkim udział sąsiadów w tego rodzaju czuwaniach.

Obecność na pogrzebie

Dla bliskich zmarłego niezwykle ważne jest, aby na pogrzebie pojawili się nie tylko krewni, ale również znajomi i sąsiedzi. Obecność osób spoza rodziny sprawia, że bliscy zmarłego czują wsparcie, co znacznie ułatwia im znoszenie żałoby.

Po pogrzebie

Okres żałoby to także czas, kiedy przydaje się sąsiedzka pomoc. Niekiedy ból po utracie bliskiego zupełnie paraliżuje najbliższych. W takich chwilach sąsiedzka pogawędka przy kawie staje się chwilowym oderwaniem myśli od smutku związanego z żałobą.