Upamiętnienie pogrzebu

 

W Polsce pogrzeby są uroczystościami bardzo rodzinnymi. Podczas pochowku rodzina i najbliżsi żegnają zmarłego. W świadomości większości z nas nie mieści się upamiętnianie tej uroczystości, może z wyjątkiem osób znanych, kiedy to na pogrzebie pojawiają się również media. Choć większość z nas nie decyduje się na utrwalenie ceremonii pogrzebowej, to jednak co pewien czas pojawia się pytanie – a może jednak warto zrobić kilka zdjęć albo nakręcić film?

Ceremonia pogrzebowa

Ceremonia pogrzebowa nie zachęca do robienia zdjęć. Jest to bardzo smutne spotkanie, więc zazwyczaj fotografowania i filmowanie odkłada się na bok. W dobie powszechnego dostępu do aparatów fotograficznych zdarza się, że bliscy robią kila zdjęć podczas pogrzebu, niemniej jednak jest to raczej nieplanowane.

W specjalnych sytuacjach zapraszany jest fotograf oraz kamerzysta, którzy tworzą całą dokumentację ceremonii pogrzebowej.

Spotkanie rodzinne

Po pogrzebie zawsze organizowany jest poczęstunek dla najbliższych krewnych i znajomych. Na obiad lub kawałek ciasta zapraszane są także osoby, które przybyły z daleka i przed powrotem do domu powinny wzmocnić się posiłkiem. Stypa to spotkanie, podczas którego wspomina się zmarłego. Często są to ciekawe rodzinne opowieści, których wszyscy słuchają z zapartym tchem. W przypadku spotkań rodzinnych znacznie częściej wykonywane są zdjęcia. Pozwalają one upamiętnić kolejne spotkanie, na którym są obecni zarówno Ci najbliżsi krewni jak i Ci, z którymi widzimy się wyłącznie „na ślubach i pogrzebach”.

Czy warto dokumentować pogrzeb?

Zanim zamówimy fotografa i kamerzystę warto zastanowić się czy na pewno konieczne jest upamiętnienie pogrzebu w takiej formie. Podstawowym pytaniem powinno być to, po co nam film czy reportaż fotograficzny z pogrzebu. Jeśli będzie on przekazany osobie trzeciej, która nie mogła być osobiście na ceremonii lub zostanie w inny sposób wykorzystany, to warto zastanowić się nad taką opcją. Jeśli jednak ma to być kolejny album, do którego nikt nigdy nie zagląda, to może lepiej zrezygnować z dokumentowania pogrzebu. Niech rolę fotografii i filmów spełnią nasze wspomnienia o zmarłym, który jeszcze niedawno przebywał wśród nas. Zamiast zdjęć z pogrzebu lepiej oglądać te ze wspólnie spędzonego czasu podczas życia bliskiej osoby.