nagrobek

Polskie cmentarze są charakterystyczne, ponieważ nagrobki na nich umieszczone są bardzo różnorodne. Większość cmentarzy posiada własne regulaminy, w których opisana jest m.in. wielkość miejsca przeznaczonego na pochówek jednej osoby, a tym samym określająca rozmiar nagrobka, który może zostać umieszczony w tym miejscu, jednak nie ma reguł określających wygląd samego nagrobka. Dlatego też każdy nagrobek stojący na cmentarzu jest niepowtarzalny. Skoro brak konkretnych wytycznych dotyczących wyglądu nagrobków czym należy się kierować decydując się na konkretny model?

Wygląd nagrobka

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd nagrobka. Jeszcze zanim udamy się do zakładu kamieniarskiego warto mieć swoją wizję jak nagrobek powinien wyglądać. Jeśli wiemy, co nam się podoba wówczas łatwiej dobrać konkretny wzór. Poszukując idealnego modelu nagrobka można przejrzeć zdjęcia na stronach zakładów kamieniarskich albo zrobić poglądowe zdjęcie na cmentarzu, które można będzie pokazać wykonawcy.

Rodzaj grobu

Poza samym wyglądem nagrobka bardzo ważne jest czy nagrobek jest przeznaczony dla jednej, dwóch czy większej ilości osób. Od ilości osób pochowanych w jednym grobie uzależniona jest jego wielkość. Grób dwuosobowy musi być większy od jednoosobowego, podobnie jak grobowiec rodzinny.

Wielkość nagrobka

Kolejnym elementem na jaki trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania nagrobka jest jego wielkość. W pierwszej kolejności należy sprawdzić regulamin cmentarza, na którym ma zostać ustawiony nagrobek. W dokumencie tym powinna znaleźć się informacja o tym jaka przestrzeń jest przeznaczona na miejsce grzebania zmarłego. Wybierając wielkość nagrobka najlepiej wybrać model, który nie będzie zajmował całego obszaru. Pozwoli to na ułożenie wokoło np. kostki, która uwydatni nagrobek, podkreśli jego wygląd a dodatkowo ułatwi utrzymanie porządku wokół grobu bliskich.

Materiał na nagrobek

Jeszcze do niedawna w naszym kraju głównym surowcem na nagrobki było lastryko – czyli mieszanka grysu z betonem. Zaletami tego surowca jest przede wszystkim niewygórowana cena. Lastryko jest dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, co daje duży wybór osobom poszukującym odpowiedniego modelu nagrobka. Obecnie coraz częściej bliscy zmarłych decydują się na nagrobki wykonane z kamienia. Wśród dostępnych na rynku kamieni najpopularniejszy jest granit. Kamień ten jest bardzo ładny a do tego trwały. Dzięki odporności na warunki atmosferyczne przez dziesięciolecia nie traci swojego pierwotnego wyglądu. Wśród zamawiających nagrobki coraz częściej są także osoby wybierające.  Jest to piękny kamień, ale niestety bardzo nasiąkliwy, co sprawia, że nagrobki z niego wykonane po kilku latach mogą stracić swój piękny wygląd i konieczne jest ich odnowienie.